Щодо оцінювання знань учнів початкових класів розвивального навчання
УКРАЇНСЬКА АСОЦІАЦІЯ «РОЗВИВАЛЬНЕ НАВЧАННЯ»
ЦЕНТР ПСИХОЛОГІЇ І МЕТОДИКИ РОЗВИВАЛЬНОГО НАВЧАННЯ
 
  20 листопада 2008 року                                                          
 
Директорам шкіл,
які працюють за програмами
 розвивального навчання
 (система Д.Ельконіна–В.Давидова)
 
Щодо оцінювання знань учнів початкових класів розвивального навчання
 
Інформаційний лист
 
Шановні колеги!
   Інструкцією про переведення та випуск учнів навчальних закладів системи загальної середньої освіти усіх типів та форм власності (наказ МОН України від 14.04.2008 р. № 319, зареєстрований у Міністерстві юстиції України 6 травня 2008 року за № 383/15074) запроваджено бальне оцінювання учнів початкової школи з другого класу.
  Ця норма є неприйнятною для оцінювання знань учнів початкових класів, які навчаються за системою розвивального навчання Д.Ельконіна–В.Давидова, оскільки суперечить основним принципам системи. (Безоціночне навчання, як одна з необхідних умов, що забезпечує ефект розвитку учнів у класах розвивального навчання, зафіксоване у додатку 1 до наказу МОН України від 24.07.2001 р. № 552.)
  Сенс розвивального навчання полягає у вихованні у дітей самостійності в аналізі та розв’язанні навчальних задач. Але самостійність виникає у школяра, коли у нього формується навчальна дія оцінки – здатність розуміти та вибирати критерії оцінювання результатів власних дій. Найважливішим аспектом роботи вчителя розвивального навчання на першому етапі (1–2 класи) є така організація процесу, за якої самооцінювання учня завжди передує вчительському оцінюванню. При цьому для самооцінювання пропонуються такі завдання, в яких існує однозначний критерій та виключається можливість суб’єктивного оцінювання. Ознакою того, що перший етап становлення оцінювальної самостійності завершено, є уміння дитини самостійно призначити той параметр, критерій оцінювання, за яким за виконану роботу можна поставити найвищу оцінку.
  Зважаючи на це, в першому і другому класах розвивального навчання зовнішня бальна система оцінювання, тобто оцінювання вчителем, порушує весь хід навчального процесу і знецінює його педагогічний і психологічний сенс. Спосіб визначення формалізованої оцінки є предметом спільних зусиль педагога та дитини на другому етапі навчання в системі розвивального навчання (3–4 класи), коли школяр може оцінити в балах результат розв’язання задачі.
  Можливість уникнути суперечності надає Наказ МОН України від 20.08.08 р. № 755 „Про затвердження критеріїв оцінювання навчальних досягнень учнів початкової школи”. Згідно з приміткою, вміщеною у додатку 1 до цього наказу, оцінювання навчальних досягнень учнів 1–2 класів здійснюється вербально. Для того, щоб це положення набуло чинності, достатньо на педагогічній раді школи прийняти рішення щодо вербального способу оцінювання (без використання балів), учнів других класів, які працюють за системою розвивального навчання.
 
  Науковий керівник Центру ПіМРН, професор Дусавицький О.К.
Категорія: Офіційні документи | Додав: ОленКа (13.01.2010)
Переглядів: 3362 | Теги: оцінюваня знань учнів класів РН | Рейтинг: 2.5/2
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]